Pellets – inte bara till marsvin och kaniner

15:27 Värme/Uppvärmning, Övrigt

pellux200.jpg

Olja är dyrt och el är nästan lika dyrt. Vad gör man om man börjar tröttna på dessa jättefakturor för uppvärmning av huset? Skulle jag vara husägare så skulle jag nog börja fundera på att införskaffa en pelletspanna med pelletsbrännare. Vad jag fattar så är pellets i dagsläget ett av de billigare och mest miljövänliga alternativen till uppvärmning och de nya pannorna kräver inte alls mycket jobb. Inte verkar det ta mycket tid heller. Ungefär två gånger om året får man ta hem pellets och underhålla anläggningen tar cirka en kvart i veckan. Nu har dessutom NIBE lanserat en panna med automatisk sotning så nu blir det ännu mindre att tänka på.

Skriv en trevlig kommentar

Din kommentar

Följande html koder kan användas: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Obs: Kommentarer är modererade och kan innebära att in kommentar inte visas direkt. Du behöver inte skicka om din kommentar.